Masrafı ne kadar tutuyor?

Çatı sistemi harcamalarında insanlar genellikle içine düştükleri tuzaklar vardır. Böyle bir yalanın kurbanı olmadığınızdan emin olun:
 • Daha ucuz olsa bile çatı bir çatıdır: Eğer ucuz bir yeni çatıyı 15 - 20 içerisinde yenilemeniz gerekiyorsa sonuçta daha fazla ödüyor olacaksınız. 50 yıl garantisi olan bir GERARD çatı sistemine bir kez yatırım yapınca uzun vadede daha az ödersiniz. Ayrıca büyük çatı yenileme projesinin beraberinde getirdiği tüm zahmetlerden de kurtulmuş olursunuz.
 • En önemli husus karoların metrekare fiyatıdır: Bazı üreticilerin karoları genellikle kasıtlı olarak çekici derecede düşük fiyatlarla sunulur veya çekici indirimler yapılır; ancak çatı sistemi aksesuarları (örn: variller, çatı olukları, duvar etekleri vb.) çok pahalıya gelir. Montaj masrafı da ucuz görünen çatı karosunu pahalı hale getirebilir. Her zaman farklı markaların çatı sistemlerinin toplam maliyetini karşılaştırın.
 • Hazırlıklar yeni çatı sistemi maliyetinin parçası değildir: Peki, yeni ağır kil veya beton karolar için yeterince güçlü hale getirmek için eski ahşap çatı iskeletini sökerek yeni bir tane inşa etmeye ne dersiniz? GERARD çatı sisteminde böyle ekstra, beklenmeyen masraflar bütçenizi tüketmez. GERARD kil veya beton çatı sistemlerinden yedi kat daha hafiftir ve eski ahşap çatı iskeletiniz muhtemelen onu taşımak için yeterince güçlüdür. Hatta size büyük miktarda para ve zaman tasarrufu sağlayarak doğrudan eski çatının üzerine de yerleştirilebilir.
Herhangi bir çatı sisteminin masrafını etkileyen diğer faktörler:
 • Yeni ev veya çatı yenilemesi: Çatı yenilemenin eski çatıyı sökmek ve imha etmek gibi ilave masrafları vardır.
 • Tavan alanındaki izolasyonu yenilemem gerekir mi? İzolasyonu yerleştirmek çatı sökülü halde iken çok daha kolay ve hızlıdır. Tavandaki izolasyon evinizi sıcak tutma konusunda en büyük değişikliği yapabileceğiniz yerdir. Çatınız sökülü iken izolasyonu yenilemek, tavanın içerisinden yenilemekten daha kolaydır ve genellikle daha ucuzdur. Eğer izolasyonunuzun kalınlığı 12 cm’den daha az ise, üzerinde delikler veya eksik parçalar varsa ya da ıslanmış ve zarar görmüşse izolasyonunuzun yenilenmeye ihtiyacı olabilir.
 • Ölçüler: Daha büyük, daha karmaşık çatılar genellikle daha pahalıdır; ancak, daha büyük bir çatıda metrekare başına maliyet daha düşük olabilir.
 • Ürün seçimi: Seçtiğiniz profil, perdah ve renk maliyeti etkileyebilir; çünkü bazı tercihler diğerlerinden daha pahalıdır.
 • Tasarım karmaşıklığı: Kural olarak çatınızda ne kadar fazla köşe varsa maliyet o kadar yüksek olur. Çatı tarzı da maliyeti etkiler.
 • Yer: Nakliye masrafı ve en yakın montaj ustasına olan mesafe maliyeti etkileyecektir.
 • İnşaat sahasına erişim: Sıra dışı inşaat sahaları erişim için özel ekipmanlar gerektirebilir.
 • Çatı yüksekliği: Bazı inşaat sahaları montaj sırasında daha fazla iskele ve köşeden düşme emniyeti kurulmasını gerektirebilir.
 • Çatı eğimi ve çatı kirişi boşluğu: Daha yüksek eğime veya daha büyük kiriş boşluğuna sahip çatılar genellikle daha maliyetli olur. İki katlı evlerde cephe kaplaması ve eğim en üst kat için gerekli çatı eteğinin tipini belirler.
 • İlave karmaşıklıklar: Bacalar, baca aydınlığı, dar mahyalar ve eğimli kesikler çatı sistemi maliyetini artırır