Evim için doğru rengi nasıl seçeceğim?

Çatı bir evin büyük bir bölümünü oluşturur, bu nedenle bir renk seçmek bir ev sahibi için büyük bir karar olabilir. Çatınızı görselleştirebilecek çevrimiçi bir Çatı Yapılandırma programı kullanabilirseniz harika olur. Ne kadar şanslısınız ki bizde bir tane var! Lütfen GERARD’ın Çatı Yapılandırma programına tıklayın.

Ancak bu önemli konuyu tekrar düşünmek isterseniz, çatı renginizi seçmenize yardımcı olmak için uzmanlardan bazı fikirler hazırladık.

  • Çatı Renkleri

Çatı renklerinizi seçerken zıt renklerle denemeler yapın veya ince farklılıklar seçin. Kaçınmanız gereken bir şey tam bir eşleşmedir. Renklerdeki farklılık, dış renk şemasını işe yaramasını sağlayan şeydir. Evinizi de yeniden boyayacaksanız, çatı renklerinizden daha fazla renk seçeneği olduğu için öncelikle çatı renginizi seçmeye dikkat edin. Bir çatının, evinizin genel görsel etkisinin yaklaşık %30’unu oluşturduğunu ve doğru rengi seçmenin önemli olduğunu unutmayın! Doğru eşleşmeyi elde etmek için çatı rengi numunelerini boyanmış duvarlarınıza koyun. 

Ayrıntılar

Çatı olukları, sütun kornişleri, saçaklar ve yağmur boruları gibi ayrıntıların ne kadar fark yarattığına şaşıracaksınız. Çoğu renk danışmanı, eşleşen çatı olukları ve çatı renklerinin en iyi yaklaşım olduğunu kabul eder, çünkü birkaç istisna dışında, oluklar ve yağmur boruları evin stil unsurları değildir ve ne kadar az fark edilirlerse o kadar iyidir.

  • Çatınızdaki ısı ve güneş ışığı

Çatınız güneşten gelen ısıyı emer ve evinize aktarır. Açık renkler koyu renklerden daha yansıtıcıdır, bu nedenle, çatı renklerinde birkaç ton daha açık renk seçerseniz, evinizi daha serin tutmaya yardımcı olabilirsiniz. Yine de ölçüyü kaçırıp beyaz bir çatı seçmeniz gerekli değildir. Sıcak ve soğuğa karşı en iyi korumanız olduğu için yalıtımı da unutmayın.

  • Renk seçiminde diğer ipuçları

Evinizin bulunduğu ortamın yanı sıra, çatının profili ve eğimi de evinizin genel görünümünde önemli bir rol oynayabilir.

Çatı rengi seçildikten sonra, evin geri kalan kısmı ile uyumlu bir şekilde görünmesini sağlamak için basit bir ipucu, konutun çevresindeki üç bölgeye (ör. posta kutusu, bahçe kulübesi ve garaj kapısı) kadar aynı renkleri daha küçük miktarlarda tekrarlamaktır. Rengi diğer alanlara, özellikle de konutun ön kısmına uygulamak, eve dengeli bir his verecektir.

Bir broşürdeki renklere güvenmeyin; baskıyı gerçek renk ile eşleştirmek zordur, bu nedenle numuneleri isteyin.