Yeni bir çatı seçmeden önce ne bilmeliyim?

  • Dedikleri gibi köpek ömür boyu yanınızda olması içindir, sadece Noel için değil. Çatı da öyle. Çatı seçimi uzun vadeli bir karardır. Evin tamamının mimarisine neyin uyumlu olacağını düşünün. Moda değişir; ancak çatınız muhtemelen on yıllar boyunca yerinde duracak.

  • Evinizin bulunduğu mevki önemli bir faktördür. Eğer sahile yakınsanız veya kuvvetli rüzgarlar, çok karlı aşırı hava koşullarıyla tanınan bir bölgede iseniz, potansiyel korozyon, sızıntı veya sistem hatası sorunlarını en aza indirmeye yardımcı olacak çatı sistemleri aramalısınız. Aşırı hava koşullarına dayanıklı bir çatı sistemi biliyoruz ;)

  • Daha ciddi olmak gerekirse çatı sistemi uzmanlık gerektirir ve başlı başına bir zanaattir. Genel yapı ustalarına veya Kendin Yap gurularına uygun bir iş değildir. Bu işi her şeyden anladığını iddia eden bir arkadaşınıza vermediğinizden emin olun.

  • Çatı fiyat teklifleri karmaşık ve yanıltıcı olabilir. Sizinkinin tüm masrafları - mesela yapı kağıdı, çatı çıtaları, iç gücü masrafı ve çatı ile ilgili diğer malzemeler - içerdiğinden emin olun; böylece benzer teklifleri karşılaştırabilirsiniz.

  • Karar vermeden önce seçeneklerinizi araştırın. İlk adım araştırmadır - internette, gezerek, telefonda ve diğer ev sahipleriyle konuşarak. Bu kısım - Çatılar Hakkında Bilgi Edinme - size çatı sistemleri araştırmanızda yardımcı olmak için tasarlanmıştır; böylece önünüzdeki on yıllar boyunca memnun kalacağınız bir karar verebilirsiniz.